Λογότυπο www.galinos.gr Beta
 

Ιατροφαρμακευτική πληροφόρηση για τον επαγγελματία υγείας

Φάρμακα Δραστικές ουσίες Συμπληρώματα διατροφής Έλεγχος συγχορήγησης Νόσοι ICD-10
Κλαύδιος Γαληνός
Είσοδος χρηστών
Όνομα χρήστη
Συνθηματικό
Εικονίδιο Είσοδος χρήστη
Εικονίδιο Δωρεάν εγγραφή
Εικονίδιο Ανανέωση συνθηματικού

Ακολουθήστε μας Λογότυπο Facebook Λογότυπο Twitter

Αναζήτηση σε 63811 καταχωρήσεις
Εικονίδιο αναζήτησης

Σκεύασμα

ΠίνακαςΕυρετήριο σκευασμάτων Προτάσεις

PANADOL ADVANCE FC TAB 500MG/TAB BTX20(2X10)

Tο Yπουργείο Yγείας δεν ανακοίνωσε τιμή για το φαρμακευτικό σκεύασμα κατά τη δημοσίευση του τρέχοντος δελτίου τιμών φαρμάκων.
Η τελευταία διατίμησή του έγινε στις 06/04/2012

Γραμμοκωδικός (barcode)

2801891501014

Φωτογραφία σκευάσματος

Αριθμοί μητρώων

Γαληνός - 17927
Ε.Ο.Φ. - 189150101
Γ.Γ.Ε. - 92029


Γενικά στοιχεία

Εμπορική ονομασία PANADOL
Κατηγορία προϊόντος Φάρμακα ανθρώπινης χρήσης
Κύρια ομάδα ATC N02BE01 Paracetamol
N Νευρικό σύστημα → N02 Αναλγητικά → N02B Άλλα αναλγητικά και αντιπυρετικά → N02BE Aνιλίδες
Ομάδες ATC εμπορικής N02BE01 Paracetamol
Κεφάλαια συνταγολογίου ΕΟΦ 10.01.01 Παρακεταμόλη (Paracetamol)
Φαρμακοτεχνική μορφή TAB_FILM_COATED Δισκίο, επικαλυμμένο με υμένιο
Αριθμός δόσεων 20 TAB
Οδοί χορήγησης ORAL Από του στόματος
Συσκευασία 1 BOX * 2 BLPK * 10 TAB
Συγκέντρωση 500MG/TAB
Υπεύθυνος κυκλοφορίας GlaxoSmithKline Α.Β.Ε.Ε.

Ενεργά συστατικά

Α/Α Δραστική ουσία
1 Παρακεταμόλη
362O9ITL9D - ACETAMINOPHEN

Η παρακεταμόλη (Paracetamol) είναι ασθενής αναστολέας της βιοσύνθεσης των προσταγλανδινών στο ΚΝΣ. Αυτό εξηγεί τις αναλγητικές και αντιπυρετικές ιδιότητες (παρόμοιες με αυτές του ακετυλοσαλικυλικού οξέος).

Διατίμηση

Ισχύουσες τιμές

Νοσοκομειακή τιμή 1,21 € Χονδρική τιμή 1,39 € Λιανική τιμή 1,96 €

Σύμφωνα με το από 6/4/2012 Δελτίο Τιμών του Υπουργείου Υγείας & Κοινωνικής Αλληλεγγύης.

Στις Χονδρικές και Νοσοκομειακές τιμές δεν περιλαμβάνεται Φόρος Προστιθέμενης Αξίας. Στις Λιανικές τιμές έχει συμπεριληφθεί και ο αναλογούν ΦΠΑ 6,5%. Στις περιοχές που ισχύουν μειωμένοι συντελεστές ΦΠΑ τα φάρμακα θα πωλούνται σε λιανικές τιμές μειωμένες κατά 1,41%.

Η ισχύς αρχίζει για τους παρασκευαστές, συσκευαστές και εισαγωγείς από Δευτέρα 9/4/2012, για τις φαρμακαποθήκες από 17/4/2012 και για τα φαρμακεία 30/4/2012.

Ανάλυση κόστους

Με βάση τη νοσοκομειακή τιμή του σκευάσματος, κάθε g της δραστικής ουσίας κοστίζει 0,1210 €.

Ιστορικό τιμών

Ισχύς από Νοσ/κή Χονδρική Λιανική Δημοσίευση Εκδότης Λεπτομέρειες
30/04/2012 1,21 € 1,39 € 1,96 € 06/04/2012 ΥΥΚΑ

Τρόποι και περιορισμοί διάθεσης

Προϊόν του οποίου η κυκλοφορία γίνεται με βάση τη νομοθεσία περί φαρμάκων που προορίζονται για ανθρώπινη χρήση.

Συσκευασία και συγκέντρωση

Το σκεύασμα παρουσιάζει τον εξής τρόπο συσκευασίας:

1.0 [p:BOX], που περιέχουν 2.0 [p:BLPK] ανά 1.0 [p:BOX], που περιέχουν 10.0 [d:TAB] ανά 1.0 [p:BLPK]

Η συγκέντρωση των δραστικών ουσιών αναλύεται ως εξής:

500.0 mg ανά 1.0 [d:TAB]

Η συνολική ποσότητα δραστικών ουσιών ανά σκεύασμα είναι:

10000.0 mg

Έκδοχα

Α/Α Περιγραφή Κωδικός UNII
1 Sodium ethyl parahydroxybenzoate (E215)
2 Pregelatinised starch O8232NY3SJ STARCH, CORN
3 CROSPOVIDONE 68401960MK CROSPOVIDONE
4 Sodium propyl parahydroxybenzoate (E217) 625NNB0G9N PROPYLPARABEN SODIUM
5 ALGINIC ACID 8C3Z4148WZ ALGINIC ACID
6 Sodium methyl parahydroxybenzoate (E219) CR6K9C2NHK METHYLPARABEN SODIUM
7 Opadry white
8 Purified water 059QF0KO0R WATER
9 POVIDONE K25 K0KQV10C35 POVIDONE K25
10 MAGNESIUM STEARATE 70097M6I30 MAGNESIUM STEARATE
11 CALCIUM CARBONATE H0G9379FGK CALCIUM CARBONATE
12 Colloidal anhydrous silica ETJ7Z6XBU4 SILICON DIOXIDE
13 CARNAUBA WAX R12CBM0EIZ CARNAUBA WAX

PIL, Greece: PANADOL ADVANCE

Σφάλμα Για την προβολή της πλήρους καταχώρησης χρειάζεται να έχετε συνδρομή σε ισχύ (αγορά συνδρομής).
Ολοκληρώνοντας τη διαδικασία δωρεάν εγγραφής θα αποκτήσετε, χωρίς καμία δέσμευση εκ μέρους σας, συνδρομή διάρκειας 30 ημερών.

Περιεχόμενα

Ονομασία του φαρμακευτικού προϊόντος

PANADOL ADVANCE. Επικαλυμμένο με λεπτό υμένιο δισκίο 500mg/TAB. Paracetamol.

Γενικές πληροφορίες

Φαρμακοθεραπευτική κατηγορία: Αναλγητικό, αντιπυρετικό. Η παρακεταμόλη έχει αναλγητικές και αντιπυρετικές ...

Ποιοτική και ποσοτική σύνθεση

Δραστική Ουσία: Παρακεταμόλη. Περιεκτικότητα: 500mg/TAB.

Φαρμακοτεχνική μορφή

Επικαλυμμένο με λεπτό υμένιο δισκίο. Το δισκίο μπορεί να διαιρεθεί σε δύο ίσα μέρη.

Ενδείξεις

Η χρήση του ενδείκνυται σε πόνους αρθρώσεων, μυϊκούς πόνους, νευραλγίες, πονοκέφαλους, πονοδοντο, πονους ...

Δοσολογία και τρόπος χορήγησης

Η συνήθης δόση ενηλίκων είναι 60mg/kg βάρους σε διηρημένες δόσεις. Δεν απαιτείται συνήθως προσαρμογή ...

Αντενδείξεις

Υπερευαισθησία στην παρακεταμόλη ή σε κάποιο από τα συστατικά του προϊόντος. Βαριά ηπατική και νεφρική ...

Προφυλάξεις και προειδοποιήσεις

Γενικά Η παρακεταμόλη πρέπει να χορηγείται με προσοχή σε άτομα με ηπατική ή νεφρική δυσλειτουργία, σε ...

Αλληλεπιδράσεις με άλλα φάρμακα ή ουσίες

Εάν παίρνετε άλλα φάρμακα να συμβουλευτείτε το γιατρό σας πριν πάρετε παρακεταμόλη. Φάρμακα τα οποία ...

Κύηση

Μέχρι σήμερα δεν έχουν προκύψει ενδείξεις ότι η παρακεταμόλη εμφανίζει δυσμενείς επιδράσεις στο έμβρυο. ...

Γαλουχία

Η παρακεταμόλη σε θεραπευτικές δόσεις δεν φαίνεται να έχει δυσμενείς επιδράσεις στο βρέφος.

Ικανότητα οδήγησης και χειρισμός μηχανημάτων

Καμμία γνωστή.

Ανεπιθύμητες ενέργειες

Στις θεραπευτικές δόσεις στερείται σχεδόν ανεπιθύμητων ενεργειών. Σπάνια αντιδράσεις υπερευαισθησίας ...

Υπερδοσολογία - αντιμετώπιση

Μην παίρνετε δόσεις μεγαλύτερες από τις συνιστώμενες και για μεγαλύτερα χρονικά διαστήματα από τα προτεινόμενα ...

Κατάλογος εκδόχων

Πυρήνας του δισκίου: Pregelatinised starch Calcium carbonate Alginic acid Crospovidone Povidone (K-25) ...

Προειδοποιήσεις για περιεχόμενα έκδοχα

Τα έκδοχα sodium methyl-, sodium ethyl- και sodium propyl-parahydroxybenzoates (E219, E215, E217) μπορεί ...

Ημερομηνία λήξης

Αναγράφεται στην εξωτερική και εσωτερική συσκευασία. Σε περίπτωση που η ημερομηνία αυτή έχει παρέλθει ...

Ιδιαίτερες προφυλάξεις για την φύλαξη του προϊόντος

Να φυλάσσεται σε θέση την οποία δεν βλέπουν και δεν προσεγγίζουν τα παιδιά. Να μην χρησιμοποιείται μετά ...

Φύση και συστατικά του περιέκτη

Χάρτινο κουτί περιέχον 2 blisters (PVC/Hard-tempered Aluminium) των 10 επικαλυμμένων με λεπτό υμενιο ...

Κάτοχος της άδειας κυκλοφορίας

Υπεύθυνος Κυκλοφορίας: GLAXOSMITHKLINE Α.Ε.Β.Ε. Κηφισίας 266 152 32 Χαλάνδρι Αττική Τηλ.: 210 6882100 ...

Ημερομηνία αναθεώρησης του κειμένου

Δεκέμβριος 2010
Απαγορεύεται η αναπαραγωγή και αναδιανομή. Το έργο επεξεργασίας των παραπάνω πληροφοριών αποτελεί πνευματική ιδιοκτησία της Ergobyte Πληροφορική Α.Ε. και προστατεύεται από τη νομοθεσία περί πνευματικών δικαιωμάτων.