Κλαύδιος Γαληνός
Δωρεάν εγγραφή Αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις πληροφορίες και τα εργαλεία του galinos.gr για έναν μήνα
Γαληνός Office Χρησιμοποιήστε δωρεάν το νέο cloud πρόγραμμα διαχείρισης κάθε σύγχρονου ιατρείου
Έλεγχος συγχορήγησης Ελέγξτε την αγωγή σας για αντενδείξεις και αλληλεπιδράσεις μεταξύ των φαρμάκων
Πρόγραμμα συνδρομητών Μάθετε περισσότερα για τα οφέλη και τις επιπλέον παροχές των συνδρομητικών προγραμμάτων
Γαληνός Mobile Κατεβάστε τη δωρεάν εφαρμογή και απολαύστε τις υπηρεσίες του galinos.gr σε κινητό ή tablet
Γνωρίζατε οτι... Μοιραζόμαστε μαζί σας γεγονότα της πορείας του galinos.gr από το 2011 μέχρι σήμερα
 

Ticlopidine-carbamazepine interaction in a coronary stent patient. (1997)

Αναφορές

Βιβλιογραφική αναφορά

Συγγραφείς

Brown, R. I. and Cooper, T. G.

Έκδοση

Περιοδικό :
Can J Cardiol
Τόμος :
13
Μήνας :
Sep
Αριθμός :
9
Σελίδες :
853--854
Γλώσσα :
eng

Στοιχεία εκδότη

Φορέας :
Royal Columbian Hospital, New Westminster, British Columbia.

Περίληψη

Neurological symptoms occurred in association with increased carbamazepine levels because of a probable drug interaction between ticlopidine and carbamazepine in an epileptic patient undergoing coronary stenting. Physicians should be aware of this possible drug interaction.

Λέξεις κλειδιά

Aged; Anticonvulsants, adverse effects/therapeutic use; Carbamazepine, adverse effects/therapeutic use; Coronary Disease, complications/therapy; Drug Interactions; Epilepsy, complications/drug therapy; Humans; Male; Platelet Aggregation Inhibitors, adverse effects/therapeutic use; Stents; Ticlopidine, adverse effects/therapeutic use